Bioluminescentna lampa

Bioluminescentno rasvjetno tijelo / koncept

Unutar ovog svjetlosnog tijela je tekućina s kulturom Vibrio phosphoreum. Kultura može živjeti godinama. Svjetlost nastaje samo kad se kreće tekućina (reakcija zahtjeva kisik). Svjetlo se aktivira okretanjem objekta u smjeru kazaljke na satu i deaktivira se okretanjem u suprotnom smjeru. Priroda svjetlosti je hladna (490 nm – plavo-zelena). Svjetlosni objekt ne koristi nikakav dodatni izvor energije za rasvjetu.

Bioluminescencija:
Bioluminescencija je emisija vidljive svjetlosti koja se emitira od živih vrsta. To je prvenstveno morski fenomen, gdje je 90% životinja koje nastanjuju 2 km gornje oceanske vode bioluminiscentno. Na zemlji, bioluminescencija se može naći na nekim gljivama i nekim vrstama insekata. Svjetlost je rezultat kemijske reakcije koja potječe iz organizma reakcijom između luciferina i kisika i luciferaze koja katalizira reakciju. Svjetlost u moru koncentrirana je u plavom spektru. Većina njih emitira svjetlost između 440 i 479 nm. Ovo plavo-zeleno svjetlo najbolje se prenosi u moru, i to je razlog zašto većina morskih organizama emitira ovaj spektar.

Mikroorganizam:
Unutar ovog svjetlosnog tijela je kultura Vibrio phosphoreum, najčešće istražene morske luminescentne bakterije. Mogu živjeti godinama na sobnoj temperaturi. Luminescentne bakterije ne stvaraju svjetlost kada su njihove stanice u znatnoj disperziji u morskoj vodi, ali kultura u mediju proizvodi vrlo učinkovito svjetlo. Ti mikroorganizmi mogu se naći u morskoj vodi i morskim vrstama i ne mogu se proliferirati u okolišu (jer im je potrebno 30 g NaCl po 1l medija) ili rasti u tlu ili u slatkovodnim organizmima.Umnožavanje jednog staničnog organizma može dati tisuće drugih, ovisno o prostoru i uvjetima. Nakon rasta, kultura dolazi do svoje razine stabilnosti. Vibrio phosphoreum emitira 103-104 fotona/s, svjetlo je plavo-zeleno s valnom duljinom od 490 nm. Reakcija stvaranja svjetlosti zahtijeva kisik, prema tome da bi nastala svjetlost, tekućina se treba kretati.

Tekuće pokretno svjetlo:
Ovaj bioluminiscentni objekt ne koristi izvor dodatne energije za osvjetljenje. Njegova svjetlost potječe cirkulacijom tekućine. Svaka kocka (četiri kocke) sadrži 2 dl tekućine s luminiscentnim mikroorganizmima. Svjetlo se aktivira okretanjem objekta u smjeru kazaljke na satu i nastavlja se sve dok se tekućina nalazi u gornjoj kocki, u ovom slučaju najmanje 1 sat. Svjetlo će nestati kad se objekt okrene u suprotnom smjeru.

Svjetlo:
Bioluminiscentni objekt ne može zamijeniti standardni sustav osvjetljenja. On je ambijentalni izvor svjetlosti. Priroda ove svjetlosti je hladna, ne proizvodi nikakvu toplinu. Učinak reakcije je 100% za razliku od žarulje koja gubi 90% energije na toplinu i samo 10% na svjetlost. Za razliku od svjetlosnih kemijskih štapova koji, jednom kad reakcija počne traju maksimalno 24h i reakcija se ne može zaustaviti, ovo bioluminescentno svjetlo može se zaustaviti i ponovno aktivirati.

Dizajn:
Bioluminiscentni objekt svojim izgledom simbolizira mnoga sredstva istog procesa bioluminiscencije i prirode medija. Svjetlost je blaga i neprimjetna preko dana, a magija po noći, budući da je bioluminescencija u prirodi i vidljiva noću.

Tehnički opis:
Dimenzije objekta su 130x130x65mm. Četiri spojene kocke polipropilena (PP) (65x65x65mm) napravljene metodom brizganja i pjeskarene površine, formiraju prazan prostor unutar zvijezda. Unutar ovog objekta je profil istog oblika, izrađen od polimetil-metakrilata (PMMA) ekstrudiranjem, koji stabilizira vanjsku formu. Na vanjskoj strani nalaze se okviri izrađeni od PMMA, koji su povezani s unutarnjim profilom. Jedan od njih može se ukloniti iz stijenke, a drugi je zalijepljen na profil.Uklonjiva zvijezda može se zamijeniti okvirima različitih oblika i materijala, tako da postoji mogućnost neograničenog broja kombinacija.

Svaka kocka jednaka je drugoj, i međusobno je povezana s dva profila od poliamida (PA) i gumenim prstenovima unutar svakog profila. Jedan osigurava da se tekućina i zrak slobodno kreću, a drugi ima dodatak koji klizi duž profila s pomakom od 1,5 mm i na taj način zaustavlja ili dopušta tekućini pomicanje. Svi unutarnji elementi omogućuju protok tekućine samo u jednom smjeru i omogućuju uključivanje i isključivanje svjetla.

IZLOŽBE:
BIO 19 / Bienale industrijskog oblikovanja, Ljubljana 2004.
03 / Izložba hrvatskog dizajna, HDD, Zagreb 2003.
DESIGN SCHOOLS EXHIBITION / Second International Conference on Design Education, Hannover, September 2003.

NAGRADE:
Priznanje HDD-a za Bioluminiscentno rasvjetno tijelo, 03, Zagreb 2003.
Priznanje publike za Bioluminiscentno rasvjetno tijelo, 03, Zagreb 2003.
Good Design Project Award za Bioluminiscentno rasvjetno tijelo, BIO 19, Ljubljana 2004.

Klijent: Samoprodukcija / koncept
Projekt: Dizajn bioluminescentne lampe / koncept
Godina: 2003.
Koncept i dizajn: Ana Banić Göttlicher
Co-author: Zlatko Kapetanović